Szwedzi otrzymują SMS, że właśnie uratowali komuś życie!

Szwedzi otrzymują SMS, że właśnie uratowali komuś życie!

Szwedzi otrzymują SMS, że właśnie uratowali komuś życie!

Banki krwi cały czas mają braki życiodajnego płynu – dwoją się i troją, aby jak najwięcej osób oddawało krew. Oprócz samych kampanii promujących ten temat, Szwedzi poszli krok dalej wysyłając SMS, ale nie byle jaki.

Pierwszy z nich to informacja z podziękowaniem za oddanie krwi, jednak druga wiadomość jest dużo ciekawsza. Otóż osoba, która oddała krew otrzymuje wiadomość w momencie gdy jej krew faktycznie trafi do potrzebujacego i uratuje mu życie! Proste, ale genialne!

I teraz postaw sie w miejscu osoby, która otrzymuje taki SMS. Ja bym skakał z radości. Ba! Od razu poszedłbym znów oddać krew (o ile bym mógł) bo przecież w tym wszystkim, nie chodzi o te czekolady tylko właśnie o taką informację, że ratujesz komuś życie. Moim zdaniem jest to genialny sposób na podziękowanie!

Teraz pozostaje czekać, aż w naszym kraju Narodowe Centrum Krwi lub RCKiK wprowadzi taką fukcjonalność. A może to Dawca.pl powinien wyjść do nich z inicjatywą i zaproponować wdrożenie takiej funkcjonalności?

smskrew

Źródło i zdjęcia: independent.co.uk

 

 • Joanna Przybylska

  Przydałaby się taka funkcjonalność w Polsce. Byłoby mi milej, gdybym dostała taką informację. Staram się często oddawać krew, a to mogłoby mnie jeszcze bardziej zmobilizować :)

  • Paweł Klikowicz

   Zgadzam się z tym ;)

 • Julia Bielska

  Jestem jeszcze za młoda by móc oddawać krew, ale zgodzę się, że taka krótka wiadomość, że moja krew pomogła uratować komuś życie byłaby najwspanialszą wiadomością na świecie.

 • Kasia Winchester

  Mieszkam w Hiszpanii, gdzie banki krwi także wysyłają dwa SMS-y. Pierwszy z podziękowaniem a drugi z informacją, że moja donacja uratowała 3 osoby. I możecie mi uwierzyć, że cały dzień chodziłam uśmiechnięta i zadowolona i dumna…. I mimo, że tutaj kobiety mogą oddać krew tylko3 razy w roku to nigdy nie omijam mojego”terminu” Dużym plusem jest też zestaw badań jaki robią każdemu dawcy a wyniki wysyłają do domu.

  • Paweł Klikowicz

   Super! :) Masz może zapisany taki SMS? ;)

   • Kasia Winchester

    Zmieniłam niedawno telefon i niestety nie zachowałam starych SMS-ów…
    Jeszcze jednafajna sprawa z oddawaniem krwi w Hiszpanii- podjeżdżają wielkie autobusy szpitala, parkują na głównej ulicy i całe sobotnie przedpołudnie zachęcają do donacji, nawet nie trzeba się fatygować do szpitala i dzięki temu donacji jest więcej.

 • Jilly Armeen

  U Nas w kraju istnieją przesądy, które mówią o tym, że krew niewykorzystana jest utylizowana – a są to ogromne ilości. Także genialny pomysł nadania sensu idei krwiodawstwa.

 • Anaa

  W „dziadoskiej” Polsce to za 20 lat nie będą mieli takiego systemu oddawania krwi jak w Szwecji czy Norwegii a nawet i wspomnianej Hiszpani. Mieszkam z męzem w Norwegii i oboje oddajemy tutaj krew. Terminy są pilnowane przez „system komputerowy” dostajemy zaproszenie do domu z wyznaczonym terminem, wydrukowanym kuponem na parking( ponieważ są płatne parkingi pod szpitalami) a Krwiodawcy nie powini za to ponosic zadnych dodtakowych kosztów. więc bilecik wysyłają. Dodam, że jesli wypadnie to godzina podczas pracy to moge się urwać i nikt mi nic nie powie wręcz popierają taki gest. .Nie musze pamiętac kiedy oddawałam i kiedy mam nast, termin.No ale to jest NORGE. W Polsce systemu nie ma, i ludzie chodzą jak te dupy bez ciała po czekolade badziewiastą raz na rok. Byłby system i wyznaczony termin to i bardzie zmotywowane społeczeństwo by było.

 • Sławek

  A w Polsce za wyrobienie legitymacji w PCK zażyczyli sobie 3,79 zł. Poniżej treść email:
  „Witam, Aby otrzymać książeczkę Honorowego Dawcy Krwi (w której wbijane są
  pieczątki po oddaniu krwi), proszę przesłać 1 zdjęcie (takie jak do
  dowodu/legitymacji) podpisane imieniem i nazwiskiem oraz ksero dowodu
  osobistego.
  A także wpłacić na nasze konto 3,79 zł.
  Dane do przelewu:
  BSK ING Bank Śląski SA o/Kraków 18 1050 1445 1000 0012 0002 8916.
  Małopolski Oddział Okręgowy
  Polskiego Czerwonego Krzyża
  ul. Studencka 19,31-116 Kraków
  w tytule przelewu proszę wpisać legitymacja HDK.” Podpis Pani koordynator ds. Krwiodawstwa.

  W centrum Krwiodawstwa na Rzeźniczej w Krakowie dostałem zjebkę za to, ze w ogóle pytam. Nie zraża mnie to wszystko. Oddaje krew ale do standardów szwedzkich nam daleko. Moje 31 litrów oddanej krwi to moje zwycięstwo !! Pozdrowienia dla wszystkich HDK